Proces depilacji laserowej jest trwały. Można oczekiwać, że ilość niechcianych włosów zmniejszy się nawet o 90%. Jednak niektóre osoby mogą być zmuszone do powtarzania zabiegów, zwłaszcza jeśli przed zabiegiem golą się. Jeśli zastanawiasz się nad depilacją laserową, przeczytaj więcej informacji. Procedura ta polega na ukierunkowanym leczeniu określonych komórek znajdujących się w mieszku włosowym. Komórki te znajdują się w wybrzuszeniu na powierzchni skóry i zawierają melaninę oraz komórki macierzyste. Jeśli zdecydujesz się na trwałą redukcję owłosienia, może być konieczne powtarzanie zabiegu co najmniej co kilka miesięcy, aby uniknąć niepożądanego wzrostu włosów.
Depilacja laserowa to zabieg trwałego usuwania owłosienia
Proces depilacji laserowej polega na zastosowaniu światła o długości fali, które niszczy mieszek włosowy odpowiedzialny za pojawianie się niechcianych włosów na ciele. Laser jest w stanie namierzyć komórki macierzyste w określonym miejscu na skórze, dzięki czemu zabieg może trwale zmniejszyć gęstość włosów. Zabieg ten nie jest jednak skuteczny w przypadku wszystkich włosów na ciele i można się spodziewać kilku odrostów.
Chociaż depilacja laserowa nie jest całkowicie trwała, usuwa większość włosków w ciągu jednej sesji. Proces ten działa najlepiej w przypadku ciemniejszych włosów na jasnej skórze. Ponieważ jednak mieszki włosowe stopniowo regenerują nowe włoski, pacjenci będą potrzebowali kilku zabiegów, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Liczba podtrzymujących sesji laserowych zależy od rodzaju skóry i wzrostu włosków, ale typowy cykl leczenia może trwać od czterech do sześciu sesji. Każda sesja powinna być przeprowadzana w odstępie co najmniej sześciu tygodni.
Może zredukować niechciane owłosienie o 80% do 90%
Laserowe usuwanie owłosienia jest jednym z najpopularniejszych zabiegów estetycznych dostępnych obecnie na rynku. Już po jednej sesji można usunąć 80-90% włosów. Najlepszymi kandydatami do depilacji laserowej są osoby o jasnej skórze i ciemnych włosach. Wiązka lasera jest wykorzystywana do namierzania pigmentu we włosie, który następnie absorbuje energię świetlną i przenosi ją do mieszka włosowego. Wystarczająca ilość ciepła z lasera ostatecznie niszczy mieszek włosowy.
Proces ten polega na pulsowaniu lasera o wysokiej energii w krótkich impulsach. Pomiędzy impulsami porusza się rączką lasera, a proces pulsowania może być bolesny, w zależności od miejsca zabiegu. Jednak po jednym lub dwóch zabiegach włosy powinny zniknąć. Aby osiągnąć docelowy poziom usunięcia włosów wynoszący od 80% do 90%, może być potrzebnych od sześciu do dziewięciu sesji.
Może powodować oparzenia
Po poddaniu się depilacji laserowej należy podjąć pewne środki ostrożności, aby uniknąć oparzeń. Nie należy pocierać oparzenia ani pocić się na nim. Nałożenie na oparzenie żelu aloesowego lub okładów z lodu może również pomóc w znieczuleniu skóry. Unikaj wyskakiwania pęcherzy, ponieważ może to spowodować zakażenie rany i powstanie blizn. Aby złagodzić ból, można stosować okłady z lodu i chłodne kąpiele. Łagodne oparzenia laserowe można leczyć w domu, ale w przypadku poważniejszych oparzeń należy zwrócić się o pomoc lekarską. Lekarz oceni oparzenie i przepisze odpowiednie leki przeciwbólowe.
Istnieje kilka potencjalnych przyczyn prawnych oparzeń laserem. Zazwyczaj sprawy te dotyczą zwykłego zaniedbania lub nieostrożności ze strony technika. Odpowiedzialność może jednak ponosić wiele różnych stron, w tym technik, kosmetolog lub osoba nie będąca lekarzem. Można również pociągnąć do odpowiedzialności właściciela firmy, pracodawcę lub dyrektora medycznego. Producent lub dystrybutor sprzętu laserowego może również ponosić odpowiedzialność za obrażenia spowodowane przez laser.
Może powodować wysypkę
Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na poparcie twierdzenia, że depilacja laserowa nie jest skuteczna w wywoływaniu wysypki, ma ona skutki uboczne. Chociaż po depilacji laserowej mogą wystąpić wysypki, są one niezwykle rzadkie i na ogół krótkotrwałe. Chociaż depilacja laserowa jest najczęściej wykonywanym zabiegiem dermatologicznym z wykorzystaniem światła, należy mieć świadomość, że u niektórych osób może ona powodować wysypkę. Wyjątkowym działaniem niepożądanym epilacji laserowej jest opóźniona, uporczywa pokrzywka.
Oprócz swędzenia, depilacja laserowa może powodować wysypki skórne. Światło lasera może powodować uszkodzenie komórek skóry i wywoływać reakcję, która może przypominać reakcję alergiczną. Niektóre ze skutków ubocznych depilacji laserowej to swędzenie, łuszczenie się skóry i zmiany w jej pigmentacji. Niektórzy pacjenci mogą również doświadczyć zwiększonego wzrostu włosów po depilacji laserowej. W takich przypadkach skóra będzie musiała goić się przez pewien czas, zanim wysypka ustąpi.
Może niszczyć mieszki włosowe
Depilacja laserowa zmniejsza liczbę mieszków włosowych o 75-90 procent. Po zniszczeniu mieszki włosowe nie regenerują się, co oznacza, że laser nie jest w stanie usunąć włosów na zawsze. W rezultacie depilacja laserowa pozostawia trwałe ograniczenie wzrostu włosków, a nawet może powodować powstawanie zgrubień i wrastających włosków. Jednak w przeciwieństwie do innych metod, depilacja laserowa jest trwała.
Proces depilacji laserowej polega na namierzaniu określonych komórek w skórze, w tym komórek macierzystych mieszków włosowych. Te komórki macierzyste znajdują się w wybrzuszeniu mieszka włosowego, który zawiera melaninę. Zabiegi laserowe powodują również trwałe zmniejszenie gęstości włosów. Takie zabiegi wymagają ciągłych zabiegów laserowych. Depilacja laserowa jest najlepsza dla osób, które chcą trwale pozbyć się niechcianego owłosienia. Należy jednak pamiętać, że depilacja laserowa nie jest lekarstwem na zmniejszenie gęstości włosów. Aby utrzymać trwałe rezultaty, konieczne może być kontynuowanie zabiegów laserowych.
Może powodować nierównomierny wzrost włosów
Po depilacji laserowej niechciane włosy prawdopodobnie zaczną ponownie rosnąć. Czasami dzieje się tak dlatego, że włoski znajdują się w fazie telogenu, czyli pod skórą. W takim przypadku włoski mogą w ogóle nie rosnąć, co sprawia, że obszar ten pozostaje nieleczony przez długi czas. Aby uniknąć tego problemu, pacjenci powinni ściśle przestrzegać planu leczenia i unikać zbyt długiego oczekiwania między kolejnymi cyklami włosów. Należy także dbać o to, aby skóra była zdrowa i elastyczna. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry pacjenci powinni przykładać lód lub chłodzący żel aloesowy, aby zminimalizować dyskomfort.
Podobne tematy