Zanim poddasz się zabiegowi peelingu chemicznego, powinieneś mieć podstawową wiedzę na temat tego, czym on jest i jak działa. Zanim poddasz się zabiegowi peelingu chemicznego, musisz być w pełni świadoma skutków ubocznych tego procesu i przygotowań. Ten przewodnik krok po kroku dostarczy Ci pomocnych informacji. Dowiesz się o korzyściach płynących z zabiegu peelingu chemicznego, jego przygotowaniu i kosztach. Poniżej wymieniono kilka ważnych punktów, o których należy pamiętać podczas zabiegu.
Łagodzenie bólu
Czas rekonwalescencji po peelingu chemicznym zależy od stopnia zaawansowania zabiegu. Lekki peeling chemiczny nie wymaga czasu rekonwalescencji. Po peelingu średnim przez jeden do dwóch tygodni utrzymuje się lekkie zaczerwienienie, natomiast po peelingu głębokim rekonwalescencja trwa dwa tygodnie. Głęboki peeling chemiczny jest znacznie bardziej intensywny i wymaga co najmniej dwutygodniowego okresu rekonwalescencji. Wkrótce po zabiegu należy umówić się z lekarzem na wizytę kontrolną.
Przed zabiegiem peelingu chemicznego należy ujawnić wszelkie dolegliwości zdrowotne. Poinformuj lekarza o wszelkich bliznach, zimnych owrzodzeniach lub zdjęciach rentgenowskich twarzy. Należy również wspomnieć o wszystkich przyjmowanych lekach lub preparatach do pielęgnacji skóry. Lekarz może przepisać antybiotyki lub leki przeciwwirusowe, które pomogą uchronić skórę przed potencjalnymi skutkami ubocznymi. Zapytaj lekarza, jaki stopień złuszczania jest odpowiedni dla Twojego typu skóry. Jeśli obawiasz się o poziom dyskomfortu, poproś kogoś, aby odwiózł Cię do domu po zabiegu.
Skutki uboczne
Ryzyko związane z peelingiem chemicznym może być od łagodnego do poważnego, ale zazwyczaj jest ono tymczasowe. Skutki uboczne mogą obejmować przebarwienia skóry, łuszczenie się i przejściowe zaczerwienienie. Może również wystąpić nadwrażliwość skóry. Skóra wrażliwa na światło słoneczne jest szczególnie podatna na efekty uboczne. Po zabiegu peelingu chemicznego mogą również pojawić się tymczasowe strupy. Aby zminimalizować wszelkie ryzyko, należy przestrzegać zaleceń po zabiegu. Należy do nich unikanie intensywnych ćwiczeń i nadmiernego pocenia się przez kilka dni po peelingu.
U niektórych osób może dojść do zmiany koloru skóry – zwykle twarzy, ale czasami także dłoni u kobiet poddawanych zabiegowi peelingu chemicznego. Może dojść do powstania blizn, zwłaszcza na twarzy. Nie jest to poważny problem i łatwo poddaje się leczeniu. Peelingi chemiczne nie powodują przedwczesnego starzenia się skóry. W rzeczywistości mogą one znacznie poprawić wczesne oznaki starzenia, takie jak zmarszczki i uszkodzenia posłoneczne. Ponieważ peelingi chemiczne złuszczają uszkodzone warstwy skóry, są bezpieczne dla wszystkich, choć niektóre osoby są bardziej podatne na powstawanie blizn niż inne.
Koszt
Cena peelingu chemicznego zależy od rodzaju peelingu i kliniki. Średni koszt wynosi od 1500 do 4000 rupii za sesję, w zależności od kliniki, mocy peelingu chemicznego i liczby potrzebnych sesji. Należy również wiedzieć, że peelingi chemiczne na twarz są popularne i cieszą się dużym zainteresowaniem we wszystkich klinikach zajmujących się skórą. Zanim jednak zarezerwujesz zabieg, powinnaś najpierw ustalić, ile będzie Cię on kosztował.
Średni koszt peelingu chemicznego zależy od lekarza, miejsca i atmosfery. Głęboki peeling będzie kosztował więcej niż powierzchowny, dlatego przed podjęciem decyzji należy zapytać o cenę. Pamiętaj też, aby zapytać dermatologa, jak mocnego peelingu potrzebujesz. Istnieje także ryzyko związane z niestosowaniem składników zatwierdzonych przez US-FDA. Upewnij się, że wybierasz klinikę, która oferuje produkty zatwierdzone przez US-FDA.
Preparat
Rodzaj peelingu chemicznego, który powinnaś wybrać, zależy od wrażliwości i stanu Twojej skóry. Stężenie stosowanego środka złuszczającego, liczba nakładanych warstw i czas ekspozycji na skórę będą miały wpływ na rezultaty. Przygotowanie do peelingu chemicznego należy rozpocząć co najmniej 14 dni przed zabiegiem, a także należy odstawić wszelkie leki i inne zabiegi zawierające środki depigmentujące. Pomoże to w szybszym gojeniu się skóry i zapobiegnie powstawaniu obszarów hiperchromicznych. Ponadto należy unikać długotrwałego przebywania na słońcu przez następne pięć do siedmiu dni przed zabiegiem.
Roztwór stosowany w roztworze Jessnera składa się z 14% rezorcynolu, 17% kwasu salicylowego i 8% kwasu cytrynowego. Roztwór ten jest zwykle mieszany z 95% etanolem. Roztwór Jessnera nie jest odpowiedni dla osób z silnymi alergiami, ale jest bezpieczny do stosowania na skórę o średniej głębokości. Roztwór Jessnera jest stosowany w peelingach o średniej głębokości, ale roztwór może nie zostać całkowicie zneutralizowany. Peelingi o średniej głębokości mogą powodować nierównomierną penetrację i PIH. Roztwór Jessnera +35% TCA jest uważany za bezpieczny, natomiast stały C02+35% TCA jest skutecznym peelingiem średniej głębokości.
Regeneracja
Po sedacji lub znieczuleniu rozpoczyna się regeneracja po peelingu chemicznym. Mogą wystąpić zawroty głowy, mdłości i sączenie przez okres do tygodnia. Konieczne może być zapewnienie kogoś, kto odwiezie Cię do domu. Po zabiegu twarz zostanie przykryta wodoodpornym opatrunkiem chirurgicznym. Skóra będzie obolała przez pięć do sześciu dni, może wystąpić uczucie zamkniętych oczu i obrzęk. Lekarz może zalecić zimne okłady i podparcie głowy, aby zmniejszyć obrzęk.
Niektóre peelingi chemiczne wymagają natychmiastowego usunięcia ze skóry. Inne peelingi mogą pozostać na skórze do godziny. Odpowiednia pielęgnacja po zabiegu obejmuje stosowanie kremu nawilżającego, chłodnych okładów i specjalnego filtra przeciwsłonecznego. W zależności od rodzaju zastosowanego peelingu chemicznego, czas rekonwalescencji może trwać dwa tygodnie lub dłużej. Należy również unikać ekspozycji na słońce przez co najmniej dwanaście godzin po zabiegu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy skonsultować się z dermatologiem i przestrzegać określonych zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry przez co najmniej tydzień po zabiegu.
Podobne tematy